Lista aktualności Lista aktualności

Zbliża się okres wzmożonej ochrony przeciwpożarowej w lasach

Pierwsza połowa marca to okres wzmożonych prac przygotowawczych związanych m.in. z przeglądem baz sprzętu przeciwpożarowego, przeglądem stanu technicznego punktów czerpania wody, kontrolą stanu oznakowania oraz przejezdności dojazdów pożarowych.

W związku z nadchodzącym okresem szczególnego zagrożenia pożarowego lasu w Nadleśnictwie Konin trwają zintensyfikowane prace przygotowawcze polegające m.in. na przeglądzie istniejącej bazy sprzętu przeciwpożarowego, kontroli stanu technicznego punktów czerpania wody oraz oznakowania dojazdów pożarowych. Kluczowym elementem prac przygotowawczych jest aktualizacja dokumentu pn. „Sposoby postępowania na wypadek pożaru” stanowiącego podstawowe źródło informacji, umożliwiające sprawne zorganizowanie akcji ratowniczo-gaśniczej przez nadleśnictwo. Powyższy dokument podlega uzgodnieniom z komendantem powiatowym/miejskm PSP. Sposoby postępowania na wypadek pożaru zawierają m.in. wykaz i lokalizację istniejących dojazdów pożarowych, punktów czerpania wody, aktualne dane kontaktowe pełnomocników Nadleśniczego, wykaz punktów obserwacyjnych nadleśnictwa oraz wykaz szczególnie cennych obszarów i obiektów przyrodniczych.

W połowie marca rusza monitoring zagrożenia pożarowego obszarów leśnych, co wiąże się z uruchomieniem dyżurów w Punktach Alarmowo-Dyspozycyjnych. Głównym zadaniem dyspozytorów PAD jest monitorowanie zagrożenia pożarowego, przyjmowanie wszystkich informacji o zdarzeniach, przetwarzanie otrzymanych informacji na szczegółowy adres zdarzenia, kierowanie własnych sił i środków oraz wzywanie straży pożarnych.

W minionym roku Nadleśnictwo Konin odnotowało najwięcej pożarów w czerwcu i lipcu. Wśród najczęstszych przyczyn powstających pożarów nadal przeważają podpalenia oraz wszelkie zaniedbania wynikające z działalności człowieka.

Apelujemy o zachowanie zasad bezpieczeństwa pożarowego. Zgodnie z art. 30 pkt 3 „Ustawy o lasach” „W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:

1) rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego;
2) korzystania z otwartego płomienia;
3) wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych.