Lista aktualności Lista aktualności

Zagrożenie Pożarowe Lasu

Największym zagrożeniem dla obszarów leśnych są pożary. W efekcie szeroko rozumianej działalności człowieka powstaje ponad 90% pożarów lasu. Najczęstszymi przyczynami powstawania pożarów na terenach leśnych, są umyślne podpalenia, wczesnowiosenne wypalanie roślinności i nieostrożność w obchodzeniu się ogniem.

W okresie zagrożenia pożarowego (od marca do września) funkcjonuje system monitorowania zagrożenia pożarowego lasu, oparty na stacji meteorologicznej, w której dokonuje się pomiarów meteorologicznych oraz wilgotności ściółki leśnej umożliwiających określenie stopnia zagrożenia pożarowego lasu:

0 brak zagrożenia           
1 zagrożenie małe          
2 zagrożenie średnie     
3 zagrożenie duże

Zabezpieczenie przeciwpożarowe lasów dostosowuje się do kategorii zagrożenia pożarowego lasów oraz stopnia zagrożenia pożarowego lasów lub prognozowanego stopnia zagrożenia pożarowego lasów.

W celu ustalenia kategorii zagrożenia pożarowego lasów bierze się po uwagę częstotliwość występowania pożarów, warunki drzewostanowe i klimatyczne oraz czynniki antropogeniczne. 

Ustala się następujące kategorie zagrożenia pożarowego lasów:

1) I kategoria zagrożenia pożarowego – duże zagrożenie;

2) II kategoria zagrożenia pożarowego – średnie zagrożenie;

3) III kategoria zagrożenia pożarowego – małe zagrożenie.

Nadleśnictwo Konin zaliczone jest do I kategorii zagrożenia pożarowego.

W Nadleśnictwie Konin funkcjonuje Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny w którym Dyspozytor na podstawie zgłoszeń telefonicznych ustala ognisko pożaru wykorzystując w tym celu mapę ścienną oraz specjalne aplikacje.

Pamiętajmy zatem aby ochronić lasy przed pożarami duże znaczenie ma odpowiednie zachowanie się każdego z nas w lesie lub jego okolicy, a przede wszystkim przestrzeganie zakazu posługiwania się otwartym ogniem na terenach leśnych i w jego sąsiedztwie.

Pamiętajmy również, że poza miejscami wyznaczonymi przez leśników, nie wolno rozpalać ognisk bliżej niż 100 m od lasu, a w lesie korzystać z otwartego płomienia.

Prawnie zabronione jest także wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych na łąkach, ścierniskach i skarpach rowów.