Asset Publisher Asset Publisher

Podwójna uroczystość w Nadleśnictwie Konin

W tym roku 1 marca to dla Nadleśnictwa Konin nie tylko obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ale również uroczystość powołania nowego nadleśniczego

Andrzej Konieczny Dyrektor RDLP w Poznaniu powołał Jerzego Sosińskiego na stanowisko Nadleśniczego

W trakcie narady gospodarczej w siedzibie Nadleśnictwa Konin Andrzej Konieczny Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu powołał Jerzego Sosińskiego na stanowisko Nadleśniczego Nadleśnictwa Konin.

 

Zdjęcie przedstawia powołanie na nadleśniczego

absolwent Wydziału Leśnego Akademii Rolniczej w Krakowie

Jerzy Sosiński jest absolwentem Wydziału Leśnego Akademii Rolniczej w Krakowie. Pracę zawodową rozpoczął w 1993 roku na stanowisku stażysty w Nadleśnictwie Turek, gdzie pracował na różnych stanowiskach do połowy lutego tego roku - przez ostatnie 14 lat jako inżynier nadzoru. Od 15 lutego 2022 r. objął funkcję pełniącego obowiązki nadleśniczego Nadleśnictwa Konin.

delegacja złożyła kwiaty pod pomnikiem poświęconym poległym bohaterom

Po uroczystości powołania nadleśniczego, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, delegacja złożona z Roberta Popkowskiego - Radnego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Andrzeja Koniecznego - Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, Cezarego Majora - Naczelnika Wydziału Organizacji i Kadr Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, Wiktorii Popkowskiej reprezentującej Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie oraz Jerzego Sosińskiego i Marka Górczaka reprezentujących Nadleśnictwo Konin złożyła kwiaty pod pomnikiem poświęconym poległym bohaterom batalionu „Pociąg” Komendy Powiatowej Konspiracyjnego Wojska Polskiego w Koninie.

 

Zdjęcie przedstawia delegację przy pomniku

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu w trakcie swojej przemowy odniósł się do bohaterstwa, jakim wykazali się „żołnierze niezłomni”, wspominając historię Danuty Siedzikówny - ps. Inka, która mając zaledwie 15 lat, w grudniu 1943 r. złożyła przysięgę Armii Krajowej. W lipcu 1946 r. została aresztowana przez funkcjonariuszy UB i w sierpniu została skazana na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku. Wyrok śmierci na zaledwie 18-letniej sanitariuszce 5 Wileńskiej Brygady AK wykonano 28 sierpnia 1946 r.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w 2011 r. ustanowił dzień 1 marca jako Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej.