Asset Publisher
HODOWLA LASU
Głównym celem hodowli lasu jest zachowanie lasów istniejących i kształtowanie nowych, z respektowaniem procesów naturalnych. Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach zadaniem gospodarki leśnej jest zapewnienie trwałości lasu i ciągłości jego wielofunkcyjnej roli w zagospodarowaniu przestrzennym kraju.
Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach zadaniem gospodarki leśnej jest zapewnienie trwałości lasu i ciągłości jego wielofunkcyjnej roli w zagospodarowaniu przestrzennym kraju.
Lasy jako zbiorowiska długowieczne i wielkopowierzchniowe wywierają ogromny wpływ na zachowanie równowagi w przyrodzie. Stan tej równowagi zależy od stopnia zróżnicowania lasów i ich potencjału przyrodniczego. Lasy w znacznym stopniu wpływają też na kształtowanie się warunków klimatycznych, stosunków wodnych i procesów glebotwórczych.
Głównym celem hodowli lasu jest zachowanie lasów istniejących i kształtowanie nowych, z respektowaniem procesów naturalnych poprzez:
a) stopniowe osiąganie stanów równowagi dynamicznej w ekosystemach leśnych,
b) kształtowanie pozaprodukcyjnych funkcji lasu oraz przyjaznych powiązań gospodarki leśnej z otoczeniem społeczno-gospodarczym,
c) zapewnianie produkcji drewna i użytków niedrzewnych.
Cele i sposoby ich realizacji określane są na etapie sporządzania projektu planu urządzenia lasu.
Hodowla lasu obejmuje wszystkie zabiegi począwszy od zakładania upraw poprzez pielęgnację, czyszczenia wczesne, czyszczenia późne a także właściwie prowadzone trzebieże, aż do różnych rodzajów rębni.
Zestawienie zadań z hodowli lasu na lata 2017-2026 opracowano na podstawie wskazań gospodarczych określonych przy inwentaryzacji oraz na podstawie wykazu cięć w zakresie powierzchni planowanych do użytkowania rębnego.
Rozmiar prac z zakresu hodowli lasu na bieżący okres gospodarczy dla Nadleśnictwa Konin przedstawia się następująco:
a) Odnowienia i zalesienia na powierzchniach otwartych
W bieżącym okresie gospodarczym przewiduje się odnowienie halizn i zrębów ubiegłego okresu na powierzchni 58,99 ha oraz zrębów bieżących na powierzchni 252,90 ha.
b) Odnowienia pod osłoną drzewostanów
Odnowienia pod osłoną drzewostanów przy rębniach częściowych IIa, IIb, IIIa i IIIb zaprojektowano na łącznej powierzchni 907,06 ha.
c) Podsadzenia produkcyjne
Podsadzenia produkcyjne zaprojektowano na powierzchni 11,25 ha, głównie w drzewostanach sosnowych, brzozowych IIb i IIIa klasy wieku na siedliskach BMśw, LMśw, LMw i Lśw, w których nie występują podrosty i podszyty.
d) Dolesienia luk
Dolesienia luk nie zaprojektowano.
e) Poprawki i uzupełnienia
Poprawki i uzupełnienia zaplanowano w uprawach istniejących i młodnikach na łącznej powierzchni 252,09 ha.
f) Pielęgnowanie upraw i młodników
Pielęgnowanie gleby - zaplanowano w uprawach istniejących wymagających tego zabiegu na powierzchni 40,52 ha. Pielęgnację gleby zaprojektowano także na haliznach, zrębach ubiegłego okresu oraz na nieodnowionych gniazdach w KDO na powierzchni 71,02 ha. Pielęgnację gleby zaprojektowano więc na łącznej powierzchni 111,54 ha.
Czyszczenia wczesne - zaprojektowano na uprawach założonych w ubiegłym okresie na łącznej powierzchni 428,31 ha.
Czyszczenia późne - zaprojektowano w części starszych upraw oraz w młodnikach na łącznej powierzchni 880,39 ha.
g) Melioracje
Nawożenia mineralnego nie przewiduje się.
Melioracje agrotechniczne zaprojektowano na łącznej powierzchni 1287,02 ha.
Melioracji wodnych polegających na czasowym odprowadzaniu wody z powierzchni do odnowień nie projektuje się.
h) Nasiennictwo i zagadnienia selekcji
Nadleśnictwo Konin posiada jeden WDN na terenie obrębu Kazimierz Biskupi i cztery WDN w obrębie Konin na łącznej powierzchni 25,93 ha.
Na terenie Nadleśnictwa znajduje się 257,87 ha gospodarczych drzewostanów nasiennych.
W obrębie Konin zlokalizowane są dwie plantacyjne uprawy nasienne (5,02 ha Soc, 4,12 ha Md), o łącznej powierzchni 9,14 ha.
W obrębie Konin zaewidencjonowane są 2 olsze będące drzewami matecznymi.
Na terenie Nadleśnictwa Konin zaewidencjonowano 27 upraw pochodnych o łącznej powierzchni 122,62 ha, których część założono w 4 blokach.
Nadleśnictwo prowadzi w obrębie Konin szkółkę leśną w oddziale 145h i 146b o powierzchni 9,12 ha.
Do działu hodowli lasu należy również szkółkarstwo oraz nasiennictwo i selekcja.
Szkółkarstwo ma za zadanie wyprodukować sadzonki na potrzeby Nadleśnictwa jak również lokalnych odbiorców, z wcześniej zebranych nasion.
Nasiennictwo i selekcja obejmuje zadania związane z prowadzeniem drzewostanów nasiennych oraz ze zbiorem, przechowywaniem i przygotowaniem nasion do siewu.