Asset Publisher
Kontrola występowania szkodników korzeni
Każdego roku na przełomie lata i jesieni leśnicy kontrolują występowanie owadów, które uszkadzają korzenie, szczególnie młodych drzew.
W okresie od 15 sierpnia do 30 września leśnicy przeprowadzają tzw. zasadniczą kontrolę występowania szkodników korzeni.
Czym są szkodniki korzeni ? Szkodnikami korzeni są owady uszkadzające korzenie drzew i krzewów leśnych. Jeśli nie zastosujemy w porę odpowiednich działań profilaktycznych szkodniki korzeni, mogą zniszczyć znaczne powierzchnie upraw.
Zgodnie z obowiązującą Instrukcją Ochrony Lasu kontrolę zapędraczenia gleby przeprowadza się dla następujących kategorii gruntów:
a) przeznaczonych pod szkółki, plantacje nasienne, plantacyjne uprawy nasienne oraz plantacje choinkowe;
b) przeznaczonych pod zalesienia, w roku poprzedzającym wiosenne założenie uprawy lub w roku jesiennego założenia uprawy;
c) corocznie w szkółkach leśnych, na polach siewnych i kwaterach przeznaczonych pod siew i szkółkowanie sadzonek oraz na polach siewnych pozostających w produkcji wielolatek, na których w trakcie sezonu wegetacyjnego stwierdzono szkody spowodowane przez szkodniki korzeni;
d) na powierzchniach przeznaczonych do odnowienia, w roku poprzedzającym odnowienie wiosenne lub w roku odnowienia jesiennego, ale jedynie dla tych obszarów leśnych, w których są rejestrowane szkody powodowane przez pędraki w uprawach;
e) w istniejących uprawach, plantacjach nasiennych i plantacyjnych uprawach nasiennych, w których występują szkody powodowane przez pędraki;
f) w szczególnych przypadkach na powierzchniach wskazanych przez ZOL (np. w drzewostanach przewidzianych do użytkowania rębnego, przeznaczonych do obserwacji stanu populacji chrabąszczy).
Podczas takiej kontroli wykopuje się określoną liczbę dołów próbnych na każdy hektar badanej powierzchni. W przypadku szkółek leśnych liczba dołów próbnych nie powinna być mniejsza niż 15 dołów próbnych na każdy hektar badanej powierzchni. Na pozostałych powierzchniach, które zostały wymienione w Instrukcji Ochrony Lasu, liczba dołów powinna wynosić co najmniej 6 dołów próbnych.
Pędraki umieszcza się w pojemnikach z nasyconym wodnym roztworem soli kuchennejKażdy wykopany dół ma ściśle określone wymiary zgodne z Instrukcją Ochrony Lasu tj. 1 m długości, 0,5 m szerokości oraz głębokość nie mniejszą niż 0,5 m, która zależy od poziomu przebywania pędraków i postaci doskonałych.
Pędraki zebrane z poszczególnych dołów umieszcza się w oddzielnych, opisanych pojemnikach z nasyconym wodnym roztworem soli kuchennej.
Tak zebrany materiał wraz z uzupełnionym formularzem zawierającym informację o lokalizacji (adresie leśnym), typie siedliskowym, ilości dołów próbnych, powierzchni badanej oraz szkicem rozmieszczenia dołów próbnych przekazywany jest do Zakładu Ochrony Lasu w Łopuchówku.
Na podstawie zebranych materiałów Zakład Ochrony Lasu może określić potencjalne zagrożenieNa podstawie zebranych materiałów Zakład Ochrony Lasu może określić potencjalne zagrożenie na badanej powierzchni ze strony poszczególnych gatunków pędraków tj. chrabąszcza kasztanowca i majowego, guniaka czerwczyka, wałkarza lipczyka, ogrodnicy niszczylistki, listnika zmiennobarwnego, jedwabka brunatnego.