Asset Publisher Asset Publisher

Podczas srogich zim ptaki potrzebują naszej pomocy

Pamiętajmy wówczas o zasadach prawidłowego dokarmiania

Nadleśnictwo Konin tej zimy zakupiło ponad  1 000 kg karmy dla ptaków

 

 

Przede wszystkim musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy warto dokarmiać ptaki. Pamiętajmy, że ptaki doskonale sobie radzą same i każde uzależnianie ich od podawanego przez człowieka pokarmu wiąże się dla nich z pewnym ryzykiem, a dla nas z dużą odpowiedzialnością. Ryzyka można uniknąć, musimy tylko postępować rozważnie, stosując się do kilku podstawowych zasad.

Ptaki dokarmiamy tylko zimą i robimy to regularnie !!!

1. Ptaki dokarmiamy tylko zimą! Starajmy się również nie dokarmiać w czasie odwilży. W czasie dodatnich temperatur ptaki mają również mniejszy apetyt, a wyłożony pokarm szybciej się psuje.

2. Jeśli już rozpoczniemy dokarmianie, musimy to robić regularnie przez całą zimę. Ptaki przyzwyczajone do miejsca karmienia oczekują od nas systematyczności, same zaś przestają szukać pokarmu na własną rękę. Gdy zapomnimy o nich w trakcie dokarmiania, zmusimy je do zmiany zachowania, które podczas srogich zim może okazać się dla nich zgubne.

3. Wieszając karmnik, powinniśmy wybrać miejsce zaciszne, osłonięte od wiatru, ale i odsłonięte, by umożliwić ptakom swobodny dolot i ewentualną ucieczkę przed drapieżnikami (np. krogulcem lub kotem). Karmnik powinien byś zawieszamy w miejscu zacisznym oraz mieć dość duży dach, chroniący przed opadami i wilgocią

4. Karmnik powinien mieć dość duży dach, chroniący przed opadami i wilgocią. Namoczone ziarna i chleb szybko pleśnieją, prowadząc do zaburzeń przewodu pokarmowego i chorób naszych pupili.

5. Pokarm musi być zawsze świeży, nie może być zepsuty, spleśniały ani też solony. Pamiętajmy, by zawsze podawać pokarm w stanie naturalnym, bez żadnych przypraw, konserwantów i sztucznych barwników.

6. Utrzymujmy czystość w karmniku, regularnie usuwając z niego niezjedzone resztki pokarmu i odchody ptaków. Dobrym sposobem jest zamontowanie w karmniku wyjmowanej podłogi, która ułatwi nam czyszczenie. Karmnik jest miejscem, do którego zwabiamy wiele gatunków. Jeśli zaniedbamy higienę, narazimy naszych gości na wiele chorób, przenoszonych również między gatunkami. W odchodach kryją się różne pasożyty i bakterie. Pamiętajmy również o naszym bezpieczeństwie. Ptaki przenoszą wiele chorób groźnych dla człowieka. Sprzątajmy zawsze w rękawiczkach. Karmnik utrzymujmy w czystości, regularnie usuwając z niego niezjedzone resztki pokarmu i odchody ptaków

7. By zwabić do naszego karmnika różne gatunki ptaków, musimy również zadbać o różnorodną karmę. Najlepsze dla ptaków są nasiona słonecznika, prosa, kanaru czy konopi.

8. Ptakom wodnym możemy podawać gotowane (bez soli) lub surowe warzywa, większe ziarna kaszy czy płatki owsiane. Dobrym pokarmem jest również czerstwe białe pieczywo. Dość częstym błędem jest podawanie całych kawałków pieczywa, które mogą spleśnieć zanim ptaki je zjedzą. Powinniśmy pokroić je w centymetrową kostkę. Jest to dobry pokarm nie tylko dla kaczek, ale i dla gołębi. Drobne ptaki wróblowate najlepiej karmić mieszanką nasion natomiast większe gatunki ptaków, możemy dokarmiać nasionami pszenicy oraz grubą kaszą

9. Drobne ptaki wróblowate (sikory, kowaliki, dzwońce, trznadle, wróble) najlepiej karmić mieszanką nasion – słonecznika, konopi, prosa, pszenicy czy owsa. Nasiona słonecznika i konopi są dość uniwersalnym pokarmem. Część z nich możemy wyłuskać, inne pozostawić w łupinach. Są dobrym przysmakiem dla sikor i dzwońców. Z kolei proso czy drobna kasza skusi na pewno wróble i mazurki. Jeśli chcemy zwabić do karmnika trznadle, dobrze jest podać również łuskany owies i płatki owsiane.

10. Większe gatunki ptaków, takie jak sierpówki, gołębie, kawki czy gawrony, możemy dokarmiać również nasionami, tylko odpowiednio większymi. Dobrze nadają się do tego celu pszenica, gruba kasza oraz pokrojone w centymetrową kostkę czerstwe białe pieczywo. Dla sikor i dzięciołów można także wieszać kawałki niesolonej słoniny

11. Dla sikor i dzięciołów można także wieszać kawałki niesolonej słoniny. Pamiętajmy jednak o tym, by słonina nie wisiała dłużej niż dwa tygodnie. Dość szybko się psuje, zwłaszcza w dodatniej temperaturze otoczenia. Jest to pokarm szczególnie lubiany przez ptaki i powszechnie stosowany, zwłaszcza w przydomowych ogrodach. Słoninę możemy powiesić zarówno pod karmnikiem, jak i na gałązkach drzew. Dla kosów czy kwiczołów, warto wyłożyć pokrojone jabłka, rodzynki czy morele

12. By zwabić kosy czy kwiczoły, warto wyłożyć dla nich pokrojone jabłka, rodzynki czy nawet morele. Również w ogrodzie można pozostawić na drzewach kilka jabłek. Podczas zimy będą doskonałym przysmakiem dla ptaków.

13. Jeśli mieszkamy na wsi lub mamy działkę graniczącą z polami i łąkami, warto skusić się podczas srogiej zimy z zalegającą grubą pokrywą śniegu na zwabienie stadka kuropatw czy bażantów. Szczególnie kuropatwom, kiedyś tak bardzo charakterystycznym dla naszego krajobrazu, możemy pomóc, wykładając mieszankę zbóż i grubą kaszę. Warto wyłożyć taki pokarm pod daszkiem większego karmnika, ustawionego na ziemi. Musimy starannie wybrać miejsce dokarmiania, gdyż kuropatwy mogą stać się łupem jastrzębi. Dokarmiając ptaki, zwabiamy je w jedno miejsce i narażamy na atak drapieżnika. Gęste zarośla i krzewy w pobliżu karmnika są dobrym miejscem, w którym ptaki znajdą schronienie. Najlepszą karmą dla ptaków jest pokarm, który zdobywają w naturze tj. owoce irgi, rokietnika, jarzebiny itp.

14. Najlepszą karmą dla ptaków jest pokarm, który zdobywają w naturze. Dlatego jeśli mamy chwilkę czasu, warto przed zimą zaopatrzyć się w owoce irgi, rokitnika, jarzębiny, borówki, ligustru czy bzu czarnego. Zamroźmy je, podczas zimy będą nie lada przysmakiem dla wielu gatunków.

Tekst pochodzi z książki "Z pamiętnika Skrzydlatych Myśli" Rafała Śniegockieg do przeczytania której serdecznie zapraszamy. Z tej publikacji dowiemy się nie tylko jak prawidłowo dokarmiać ptaki ale również wielu ciekawostek o ich życiu i zwyczajach. To książka napisana w sposób „przyjazny” dla czytelnika będąca kompendium wiedzy z własnych obserwacji.

Okładka książki Rafała śniegockiego "Z pamiętnika skrzydlatych myśli"