Asset Publisher Asset Publisher

#sprzątaMY polskie lasy z prezydentem

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze, wpływa korzystnie na klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

Śmieci nie tylko szpecą krajobraz, zniechęcają również do spacerów po lesie. Są śmiertelnym zagrożeniem dla żyjących w nim zwierząt. Śmieci są zagrożeniem dla zwierząt Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę, w tym wodę pitną. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one ponad tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Lasy Państwowe przeznaczają na sprzątanie blisko 20 mln zł rocznie Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

W piątek 20 września, kiedy na całym świecie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”, na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Konin odbędzie się akcja społeczna pod nazwą "sprzątaMY". Na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie.

Akcja odbędzie się w kompleksie "Puszczy Bieniszewskiej" Leśnictwa Bieniszew oraz "Złota Góra" Leśnictwa Brzeźno.

Ważne informacje dla chętnych:

1. Kompleks "Puszcza Bieniszewska"

a) godzina zbiórki: 11:00

b) miejsce zbórki: miejsce postojowe przy Klasztorze oo. Kamedułów w Bieniszewie (52°17'01.6″N 18°10'47.8″E)

1. Kompleks "Złota Góra"

a) godzina zbiórki: 11:00

b) miejsce zbórki: miejsce postojowe przy strzelnicy w Potażnikach (52°10'35.0″N 18°20'14.6″E)

Osoby chętne do udziału w akcji proszone są o zgłoszenie telefoniczne pod nr. telefonu: 63 242 47 39 lub na adres e-mail: konin@poznan.lasy.gov.pl.

Zgłoszenia będą przyjmowane do czwartku 19 września br. do godz. 10:00.

W zgłoszeniu należy podać ilośc osób oraz jedną z dwóch lokalizacji.

Ze względów organizacyjnych ilośc uczestników jest ograniczona a o udziale w akcji decyduje kolejnośc zgłoszeń.

Serdecznie zapraszamy do udziału