Lista aktualności Lista aktualności

Nie panikuj gdy zgubisz się w lesie

Las dostarcza wielu wrażeń i tylko od ciebie zależy czy czas spędzony w nim zapamiętasz jako miłą przygodę czy ekstremalne przeżycie. Spacerując po lesie bardzo łatwo stracić orientację szczególnie gdy jest przyjemna cisza i wspaniałe widoki. W takiej atmosferze czas mija szybko a z każdym krokiem oddalamy się od miejsca z którego wyruszyliśmy. Zawsze chcemy zobaczyć co jest za przysłowiowym „rogiem” a im więcej wrażeń tym mniej uwagi poświęcamy na orientację w terenie. Spacerując po lesie bardzo łatwo stracić orientację

Nagle okazuje się że fragment lasu w którym się znajdujemy jest zupełnie inny niż ten który znamy a droga powrotna zaczyna się dziwnie wydłużać i „kluczyć”. Bez obaw jest parę prostych sposobów dzięki którym na pewno sobie poradzisz. Po pierwsze i najważniejsze: Uspokój się!!!.

Po pierwsze i najważniejsze: Uspokój się!!!. Jeśli masz coś do picia weź łyka, zrób sobie krótką przerwę, „pozbieraj” myśli. Rozejrzyj się dokładnie i zorientuj się gdzie jesteś. Po chwili powinny pojawić się w zasięgu wzroku charakterystyczne miejsca i obiekty których jeszcze chwilę wcześniej nie dostrzegałeś. Bądź spokojny i opanowany. Zachowuj się jak wytrawny szachista, najpierw planuj a następnie działaj. Używaj głowy a nie mięśni. Nie biegaj chaotycznie po lesie!!! Nie biegaj chaotycznie po lesie!!!

 

Parę praktycznych rad aby zwiększyć swoje szanse na szybką pomoc.

  1. Sprawdź telefon. Jaki jest poziom naładowania baterii i czy masz zasięg umożliwiający wykonanie połączenia. Wykonuj krótkie połączenia w trakcie których przekazuj jak najwięcej informacji i szczegółów związanych ze swoją lokalizacją. Nie opowiadaj o wszystkim, słuchaj i odpowiadaj na zadawane pytania. Pamiętaj że osoba po drugiej stronie telefonu chce ci pomóc. Gdy nie możesz wykonać połączenia prześlij informacje za pomocą smsa. Sprawdź telefon.

  2. Znajdź jakiś charakterystyczny punkt (okazałe drzewo, kapliczkę czy ambonę myśliwską), opisz go przez telefon i czekaj przy tym punkcie.

  3. Kompleksy leśne podzielone są na prostokątne oddziały oddzielone wąskimi nieporośniętymi pasami tzw. liniami oddziałowymi. Idąc takim „pasem” dotrzesz do skrzyżowania z podobną linią przecinającą ją pod kątem 90 stopni. Rozejrzyj się bo na każdym takim „skrzyżowaniu” powinien znajdować się betonowy lub granitowy słupek z numerami zapisanymi na bocznych ścianach. Taki słupek i układ numerów jest charakterystyczny dla danego fragmentu lasu i oznacza dokładny „adres” pod który leśnicy lub służby ratunkowe dotrą bez najmniejszego trudu.

  4. Zagubiony w lesie, możesz również poszukać miejsca, gdzie jest składowane drewno. Na czołach kłód oraz na stosach znajdują się plastikowe tabliczki z indywidualnym numerem. Wystarczy, że podasz ten numer a leśnicy, po sprawdzeniu w systemie informatycznym gdzie zlokalizowane jest to drewno, bez trudu Cię odnajdą. Rozejrzyj się

  5. Poszukaj przewodów wysokiego napięcia lub telefonicznych i iść wzdłuż kabla. Prędzej czy później musisz dotrzeć do zabudowań.

  6. Pamiętaj że zawsze idziemy tylko w jednym kierunku, żeby nie kręcić się w kółko. Kierunek wyznaczamy na podstawie położenia słońca lub dokładnie obserwując otoczenie.